Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, ABD’de açılan kara para aklama ve dolandırıcılık soruşturmasında suçlamalarını kabul ederek istifa etti.

Binance, ABD’de kara para aklama ve dolandırıcılık soruşturması altındaydı. Soruşturma kapsamında Binance’in, kullanıcılardan alınan paraları yasa dışı faaliyetler için kullandığı ve bu paraları yasa dışı yollardan akladığı iddia ediliyordu.

Zhao, ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşma kapsamında, Binance’in 4,3 milyar dolar ceza ödemesini kabul etti. Zhao’nun kendisi ise 2,9 milyar dolar ceza ödemeye mahkum edildi.

Zhao’nun istifası, kripto para piyasasında büyük yankı uyandırdı. Zhao, Binance’in kurucusu ve CEO’su olarak, şirketin büyümesinde önemli rol oynamıştı.

Zhao’nun istifasının ardından Binance’in yerine, şirkette bölgesel pazarlar başkanı olarak görev yapan Richard Teng getirildi. Teng, Zhao’nun halefi olarak biliniyordu.

Zhao’nun istifası, kripto para piyasasının yasallaşması konusundaki tartışmaları da yeniden gündeme getirdi. Zhao, istifa açıklamasında, kripto para piyasasının yasallaşması için çaba harcamaya devam edeceğini söyledi.

Zhao’nun istifasının, kripto para piyasasını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Ancak Zhao’nun, Binance’in büyümesinde önemli rol oynadığı ve şirketin geleceği için önemli bir kayıp olduğu belirtiliyor.